Honba za adrenalínom alebo túžba po slobode? (časť prvá)

Snažím sa najsť v hlave spomienku počas ktorej som sa zamiloval do prírody. Ja teda začnem jedným dávnym okamihom z mojej minulosti. Mal som asi 5 rokov a bol som s mojím bratom a naším zosnulím dedkom v lese na hubách. Na tej prechádzke celý čas nebolo nič zvláštne až pokiaľ sa nezačala celá zem triasť a hučať pod náporom kopýt asi 20tich dospelých jedincov jeleňa. Cválali lesom len pár metrov od nás. Kedže som v piatich rokoch ešte nevedel fotiť tak nemám z tohto okamihu fotografiu. Spomienka je ale v pamäti zapísaná navždy!

Aj to je jeden z dôvodov prečo tak rád cestujem a spoznávam krásy prírody. Majestátnosť, pokora, ticho a čistá myseľ. To sú veci, ktoré človek zažije len v panenskej prírode. Presne o tom bude aj táto séria článkov: ,,Honba za adrenalínom alebo túžba po slobode?”

Budete mať možnosť si spolu so mnou zaspomínať na krásne slovenské miesta, ktoré som s mojimi priateľmi v minulosti navštívil. Počet zdolaných vrcholov nieje nejak extra veľký, ale je to pre mňa veľké množstvo krásnych a nezabudnuteľných spomienok.

Pôjdeme pekne po poradí a ako prvý si predstavíme: Vtáčnik (1346 m). Nádherné miesto na ktorom som zažil viacero extrémov: zimný západ slnka v teplote cca -20 stupňov celzia. Samozrejme so snowboardom. 🏂 😀 Verte mi, že v takom počasí by ste neverili, že Vtáčnik bol v pradávnej minulosti aktívna sopka.

Oveľa vzácnejší okamih bol ale tranzit Venuše popred slnečný disk dňa 06. 06. 2012. Vesmír je magický! Pokiaľ ste tento okamih aj vy mali možnosť vidieť na vlastné oči tak musíte uznať, že to bol jeden z najsilnejších okamihov strávených v prírode.

Kto ste na Vtáčniku ešte nikdy neboli tak by ste to mali zmeniť a čím skôr navštíviť toto čarovné miesto. Uznajte sami. Vtáčnik je krásny v každom ročnom období! 🙂

—–

Pod pohorie samotného Vtáčniku je dôležité spomenúť aj samotný skalný útvar Hrádok. Táto krásna lokalita je pre mňa jedno z najkrajších miest Hornej Nitry. Existuje tu niekoľko horolezeckých trás rôznych náročností. Na samotný vrchol skalného útvaru Hrádok sa dá dostať miernym kopcom zo severnej strany. Z južnej strany sú +/- 100 metrové skalné steny. V ich strede sa nachádza krásna rebríková ,,ferrata”.

—–

Od Vtáčniku sa presunieme na neďaleký vrch s menom Kľak (1351,6 m). Na Slovensku sa nachádza s týmto pomenovaním hneď niekoľko daľších miest. Ja som zatiaľ navštívil len to v Malej Fatre. Na tento malofatranský kopec chodím veľmi rád, pretože výstup na vrchol je celkom jednoduchý. 😀 Cesta hore sa dá zdolať za menej ako 2 hodiny, takže je to ideálne miesto na ranné východy slnka s výhľadom na polovicu Slovenska.

Táto lokalita mi celkom prirástla k srdcu. Možno je to preto, že pod Reváňom blízko Kľaku pramení rieka Nitra. Možno je to preto, že nás táto lokalita nechala s kamošmi prežiť a vrátiť sa z hôr bezpečne domov. Počas jedného tripu na východ slnka sme s kamošmi v plne naloženom aute na ceste stretli obrovského jeleňa. Vďaka pohotovému šoférovi a strážnemu anjelovi sa našťastie nikomu nič nestalo a odniesli si to len materiálne veci na aute. Darmo. Cesty vedú lesmi, ktoré sú domovom veľkého množstva zvierat. Jazdite opatrne! 🙂

Aby som vám hneď neprezradil všetky moje šialené horské zážitky tak na teraz bolo príhod dosť. Isto sa k nim ale vrátim v ďalších článkoch. 🙂 Tri lokality spomenuté v tomto príspevku sú pre mňa srdcová domáca záležitosť. V následujúcom príspevku nezostaneme len na Hornej Nitre ale pozrieme sa aj na iné zaujímavé lokality zo slovenskej prírody. #staytuned♥

Popular Posts